Gezen Sinema

Sinema imkanının yeterli olmadığı coğrafyalarda, sinema kültürü ile tanışmamış çocukları bu kültür ile buluşturmak ve o çocukların sosyal, sanatsal gelişimine katkıda bulunmak amacıyla 2018 yılında yola çıkan ‘Gezen Sinema’ tırı, 2021’de de yolculuğuna devam ediyor. TLS Lojistik olarak Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile geçen yılda olduğu gibi bu yıl da destekçilerinden biri olduk.

Beyaz perdede bolca görünmüş ama beyaz perdeyi neredeyse hiç görmemiş coğrafyadaki çocuklara doğru yeniden 12 Temmuz tarihinde yola çıktı. Gezen Sinema tırı, Esenyurt’tan başlayarak Türkiye’nin her bir ilinde çocukları ‘ücretsiz’ olarak sinemayla buluşturacak. Proje kapsamında gündüz iki seans halinde çocuk filmleri, akşam Türk sinemasının iz bırakmış birbirinden değerli filmleri seyircilerle buluşacak. Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde yediden yetmişe herkesin sinema ile buluşturulması hedeflenen etkinlik kapsamında Eylül ayının sonuna kadar açık hava film gösterimlerine devam edilecek, sonrasındaki gösterimler geçtiğimiz yıl olduğu gibi öğrencilere yönelik olarak tır içerisinde yer alan 80 kişilik özel salonda sürdürülecek.

Gezen Sinema Tırı, Covid-19 salgını sonrası alınan önlemlere uygun hale getirildi. Eklenen teknik ekipmanlarla açık havada ve sosyal mesafeye uygun gösterimler yapmak üzere yeniden düzenlenen ‘Gezen Sinema Tırı’na, gündüz ve gece ışığına uygun 6x4 metre ölçülerinde yeni bir perde ile dış mekânda yayın yapacak ses sistemi eklenerek açık hava izleyici kapasitesi 500’e yükseltildi. Turizm Bakanlığı desteği ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile hayata geçirilen “Çocuklar için Gezen Sinema” projesi 2018 yılında yola çıktı ve ilk yılında 21 ilde 70 bin çocuğa ulaştı.